Wychowanie dziecka to być może najtrudniejsza praca, jaką musimy wykonać w swoim życiu. W odróżnieniu od wykonywania obowiązków zawodowych, kiedy dokładnie wiemy, co powinniśmy zrobić i w jakim czasie, rolę rodzica pełnimy cały czas, przez 24 godziny na dobę. Decydując się na dziecko, musimy pamiętać o tym, że rola rodzica jest na zawsze, nie da się z niej zrezygnować tak jak z nielubianej pracy czy nudnego spotkania ze znajomymi. Nie ma też dwóch takich samych dzieci co oznacza, że nie istnieją konkretne wzorce, według których należy wychowywać dziecko i to, co sprawdzi się w stosunku do jednego dziecka, nie zawsze zda egzamin w odniesieniu do innego. Na rynku znajdziemy wiele poradników dotyczących dobrego wychowania, również Internet wręcz kipi od dobrych rad. Niestety, wiele z nich w ogóle się nie sprawdza a niektóre są wręcz zmyślone i nie są warte naszej uwagi. Roli mamy czy taty nie da się nauczyć, ogromne znaczenie odgrywa tutaj praktyka.
Grzeczne czy niegrzeczne
„Grzeczne/niegrzeczne” to określenia, których używamy najczęściej chcąc określić zachowanie dziecka. W rzeczywistości używamy ich, nawet nie zastanawiając się, co faktycznie oznaczają. Co ciekawe, są to pojęcia używane niemal wyłącznie w stosunku do dzieci. Co to znaczy, że dziecko jest grzeczne? I czy małe dziecko może być niegrzeczne?
Określenie „grzeczny” bardzo często oznacza, że dziecko ma być wręcz uległe, posłuszne, ciche i spełniać polecenia starszych, nie tylko rodziców ale również dziadków czy opiekunki w przedszkolu. Analogicznie do tego, „niegrzeczne” będzie dziecko, które w danym momencie nie chce wykonać prośby, płacze czy jest zbyt głośne.
„Grzeczny/niegrzeczny” to jednak tylko etykietka, za którą nie kryje się nic więcej. To tylko prosty komunikat, który dziecko rozumie w ten sposób, że w danym momencie spełniło oczekiwania opiekunów lub ich nie spełniło. Dziecko nie rozumie jednak, dlaczego dane zachowanie jest dobre lub złe, dlaczego powinno zachowywać się w taki sposób lub pewnych zachowań unikać. Swoje zachowania wiąże również z emocjami rodziców czy opiekunów ale nie kryje się za tym nic więcej. W jaki sposób zatem należy wychowywać dziecko?
Znaczenie rozmowy
Proste etykietowanie dzieci, pochwały bądź przygany to niestety jeden z najczęściej popełnianych błędów przy wychowywaniu dziecka. Warto wiedzieć, że nie ma dzieci „grzecznych” czy „niegrzecznych” tak jak nie ma ludzi jednoznacznie dobrych czy złych. Są konkretne zachowania i emocje, jakie pojawiają się w danej chwili. Ogromne znaczenie w wychowaniu dziecka pełni rozmowa – należy z dzieckiem rozmawiać o konkretnych zachowaniach i emocjach, które ono odczuwa. Należy powiedzieć, dlaczego dane zachowanie było dobre czy złe ale też pozwolić dziecku by wytłumaczyło, czemu się tak zachowało i jakie są tego powody. Dzieci często nie umieją rozpoznawać zachowań dobrych i złych i właśnie tutaj rola rodzica jest bardzo pomocna.