Szaszłyki wspaniale wpisują się w sezon grillowy. Powinny być jak najbardziej kolorowe. Mogą składać się zarówno z mięsnych, jak i warzywnych dodatków. Mile widziane są też owoce np. ananas lub figi. Można je przygotowywać nie tylko na grillu ogrodowym, ale i elektrycznym, w piekarniku jak, również na patelni. Jest to świetna przekąska, prosta w wykonaniu.
Z czego zrobić szaszłyki? Wybór składników
Jeśli chodzi o wybór mięs najlepiej wybrać takie, które szybko nie wysycha, niekoniecznie drób (lecz sprawdzi się i on). Może być to baranina, jagnięcina, wołowina, wieprzowina, ale też kurczak, czy udziec z indyka. W zależności co lubimy. Mięso wcześniej marynujemy, aby nabrało wyrazistego smaku. Do marynaty najprościej użyć oliwy z oliwek i ulubionych przypraw. Doskonale sprawdzi się zarówno papryka słodka jak i ostra, majeranek, pieprz ziołowy, czosnek granulowany, curry, suszone pomidory, oregano, bazylia. Możemy mieszać do woli. Jeśli chodzi o warzywa, świetnie pasuje papryka (najlepiej 3 kolory), cukinia, cebula biała lub czerwona, pomidorki koktajlowe, ziemniaki. Dobrym dodatkiem są też pieczarki, mogą być świeże jak, i marynowane. Można wykorzystać również kawałki wędzonego sera. Zwolennicy owoców morza i ryb mogą wybrać krewetki, łososia lub tuńczyka.
Jak przygotować szaszłyki?
Gdy mamy już wybrane składniki tworzymy różnokolorowe lub jednokolorowe kombinacje. Mogą to być szaszłyki składające się z samych warzyw lub też łączyć je z mięsem. Dodatki komponujemy według swojego smaku i uznania. Możemy podawać szaszłyki warzywno drobiowe . Kurczak świetnie pasuje do pieczarek, które najpierw należy skropić sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Wszystkie składniki kroimy w kostkę lub plastry o podobnej wielkości. Nabijamy na przemian na patyk i układamy na jednorazowej tacce do grillowania albo zawijamy w folię. Nie kładziemy bezpośrednio na ruszt, aby nie przypalić. Grillujemy na mniejszym żarze do momentu, aż nasze przekąski się zarumienią i będą gotowe do podania.