Współczesne nurty wychowawcze kładą nacisk na komunikację z dziećmi, odchodzenie od kar czy uświadamianie na tematy dotyczące seksualności. To, co kilkanaście lat temu było tematem tabu, dziś jest poruszane i omawiane nie tylko z najmłodszymi, ale też na forum przestrzeni publicznej. Edukacja seksualna dzieci nie należy już do wstydliwych zagadnień. Świadomi rodzice szukają podpowiedzi, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności.
Podstawową kwestią podczas dyskusji z kilkulatkiem jest dostosowanie wyjaśnień do wieku słuchacza. Małe dziecko nie rozumie skomplikowanej terminologii i często nie pamięta, o czym rodzic przed chwilą mówił. Niektórzy wyznają zasadę, że dopóki pociecha nie pyta, dopóty nie należy poruszać tego tematu.
Edukacja seksualna dzieci pojawia się zazwyczaj w wyniku zainteresowania malucha cielesnością. Dziecko chce wiedzieć, w jaki sposób przyszło na świat i dlaczego chłopcy różnią się od dziewczynek. Na tym etapie powinniśmy pamiętać, żeby nie zasypywać pociechy zbędnymi i licznymi wyjaśnieniami. Kiedy myślimy, o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności, powinniśmy mieć na uwadze jego wrażliwość i wybujałą wyobraźnię. Należy niezwykle uważnie dobierać słowa i unikać kłamstwa. Maluch, prędzej, czy później dowie się, że nie przyniósł go bocian, ani nie znaleziono go w kapuście. W wyniku takiego podejścia, może zostać nadwyrężony rodzicielski autorytet i kilkulatek uzna, że mama i tata nic nie wiedzą lub celowo oszukują.
Jeżeli nie mamy pojęcia, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności, powinniśmy spotkać się z psychologiem dziecięcym. Podczas wizyty dowiemy się, jak prawidłowa edukacja seksualna powinna wyglądać.
Kiedy poruszamy z dziećmi tematy cielesne, nie zapomnijmy wspomnieć o nadużyciach seksualnych. Uczmy latorośle, że na basenie rozbieramy się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Ponadto maluchy powinny wiedzieć, że w miejsca intymne może dotykać je tylko mama lub tata podczas kąpieli lub lekarz, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Aby proces, jakim jest edukacja seksualna dzieci był harmonijny i zaspokajał głód wiedzy, musimy zadbać o dobre relacje z maluchami. Dzieci, które czują, że mogą przyjść do nas z każdym problemem są mniej lękliwe i bardziej asertywne. Otwartość i powstrzymywanie się od osądzania pozwolą w razie niebezpieczeństwa na szybką reakcję opiekunów, głównie dzięki temu, że dziecko potrafi zwrócić się o pomoc.
Jeżeli nie mamy możliwości lub chęci odwiedzać gabinetu psychologa, możemy podpowiedzi na temat, tego, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności znaleźć w sieci. Miejmy jednak na uwadze, że powinny być to strony, gdzie wypowiadają się doświadczeni specjaliści. Porady zwykłej Kowalskiej nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości i mogą wyrządzić krzywdę naszemu dziecku w tej delikatnej sferze, jaką jest cielesność i seksualność człowieka.