Grupa rówieśnicza odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka. Prawidłowy proces socjalizacji stwarza podwaliny do zawierania przyjaźni i wpływa na pozycję w hierarchii. Niektóre maluchy mają kłopot z odnalezieniem się wśród innych. Jak pomóc dziecku w kontaktach z rówieśnikami, aby było lubiane i chętnie uczestniczyło w zabawach?
Począwszy od najmłodszych lat powinniśmy zadbać o kontakty dzieci z kolegami i koleżankami. Plac zabaw jest miejscem, gdzie możemy uczyć prawidłowych zachowań. Kilkulatki bawiąc się w piaskownicy mogą uczyć się trudnej sztuki dzielenia się czy zasad współpracy. Nie wszystkie dzieci lubią się dzielić. Jeśli nie wiemy jak socjalizować dziecko w takim wypadku, możemy zachęcić je do wymieniania się foremkami. Pokazanie maluchowi, że pożyczanie nie musi wiązać się ze stratą, ma ogromne znaczenie.
Nazywanie emocji jest równie ważnym elementem. Jeśli chcemy wiedzieć, jak pomóc dziecku w kontaktach z rówieśnikami, możemy używać pytań typu: ,, jak się czułeś, gdy chłopiec wyrwał ci zabawkę?”, czy,, widzę, że lubisz Anię, dlaczego jest taka fajna?”. Dzięki temu maluch zobaczy, jakie zachowania wpływają na poprawne kontakty z innymi.
Dziecko w wieku przedszkolnym poznaje zasady funkcjonowania w grupie. Gdy nie wiemy, jak socjalizować dziecko w przedszkolu, możemy zwrócić się o pomoc do wychowawcy. Nauczyciel z racji tego, że spędza z dziećmi większość czasu, widzi problemy i charakter podopiecznych. Rozmowa z nauczycielem wskaże rodzicom kierunek, w którym powinni podążać, aby dziecko zaadaptowało się wśród rówieśników.
Istotną sprawą jest też uczenie asertywności. Jeżeli chcemy wiedzieć, jak pomóc dziecku w kontaktach z rówieśnikami musimy uświadomić różnicę pomiędzy byciem miłym, a wykorzystywanym. Maluch musi wiedzieć, kiedy powinien zaprotestować lub zakończyć przyjaźń. Przezywanie, ośmieszanie oraz popychanie powinny spotkać się ze stanowczą reakcją ze strony dziecka. Pociecha musi wiedzieć, kiedy należy zwrócić się z prośbą o interwencję u dorosłego.
Zagadnienie dotyczące tego, jak socjalizować dziecko zależy też od atmosfery w domu. Jeśli rodzice są nieśmiałymi introwertykami, istnieje duża szansa, że maluch także będzie nieśmiały i wycofany. Gdy dziecko musi walczyć o uwagę rodziców lub zabawki z rodzeństwem, przeniesie taki model postępowania poza środowisko domowe.
Proces socjalizacji jest długi i pełen niespodzianek. Dzieci natrafiają na różne trudności oraz stykają się z odmiennym zachowaniem wśród rówieśników. Przyjazne środowisko, w którym panuje spójny wachlarz zasad sprzyjają nawiązywaniu więzi oraz zawieraniu przyjaźni.
Rodzice są przewodnikami swoich dzieci i to na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za to, jak bardzo uspołecznione będą ich latorośle. Współpraca z placówkami, do których uczęszcza maluch oraz korzystanie z podpowiedzi wychowawców mogą ten proces usprawnić i pomóc zdezorientowanym rodzicom.